A Logico-játékok a szókincsbővítésben, szövegértésben, a szavak, mondatok és beszédhelyzetek megformálásában nyújtanak nagy segítséget. A hangazonosítások, a szótagok, az összekevert betűk révén a gyerekek játszva tanulják meg azokat az alapismereteket, melyekkel az anyanyelvi foglalkozás külön élménnyé válik.
1. Mit fejleszt?
A feladatok hozzájárulnak a vizuális észlelés fejlesztéséhez, olyan részképességek által, melyek a sikeres olvasás- és írástanulás elengedhetetlen feltételei: – a forma helyes felfogása, – a téri helyzet felismerése, – irányok észlelése, – a Gestalt-látás (rész-egész viszonya), – a szerialitás (mely a téri információk rendezését mutatja), – vizuális azonosságok és különbség felismerése. A játék, a témákhoz kapcsolódó beszélgetések során fejlődik a: – hangfelismerés, hangleválasztás, – szókincs, – mondatalkotás, beszédhelyzetek megformálása, – szövegértés, – nyelvtani alapismeretek (pl. szótagolás, hosszú magánhangzók helyesírása), – figyelem, – finommotorika (tábla kezelése), – pozitív önértékelés.
2. Mikor használható?
– tanórán
– délutáni foglalkozáson
– egyéni fejlesztésben, felzárkóztatásban
3. Célcsoport:
Alkalmazható célzottan 1-1 gyerekkel, párban, kiscsoportban vagy differenciált munkában. Logico Primo: 2,5-3 éves kortól iskolakezdésig Logico Piccolo: nagycsoportosoktól IV. osztályig
4. Leírás:
A játék gerincét egy alaptábla adja, amelyhez különféle feladatkártyák tartoznak. A feladatok megoldásához a gyermekeknek a tábla gombjait kell a helyes pozícióba húzniuk. A megoldás megadása után a kártyalap felfordításával rögtön ellenőrizhető az eredmény, javítható az esetleges hiba, vagy a helyes megoldástól fellelkesülve új feladat kezdhető. A kártyák mindig új ismereteket hordoznak. Változatai a Logico Primo és Logico Piccolo. A játék használata a következő lépések betartásával ajánlott: – ismerkedés a táblával, a tábla színeivel, kezelésével, – ismerkedés a képkártyákkal, – jelmagyarázat (pl. hang a szó elején, belsejében, végén), – konkrét „munka” a lapokkal.
Logico Primo- kártyatípusok: Melyik hanggal kezdődik? Melyik hanggal végződik? Hangkereső 1-2, Háziállatok, Mesterségem címere, Erdei iskola stb.
Logico Piccolo: Nagybetűk, Kisbetűk, Képek, hangok, szótagok és szavak, Szótagoló, Olvasógyakorlatok 1-2-3, Anyanyelvi feladványok, Rajzos nyelvi rejtvények stb.
5. A munkacsoport tapasztalatából:
A játék ismert változatain kívül a kreatív pedagógus a gyermekek életkori sajátosságai és nyelvi szintje alapján számtalan módon használhatja a játékot: • óvodában a még olvasni nem tudó gyermekek a betűalakokat, formákat figyelik meg és jelként ismerik meg azokat, • előkészítő osztályban: szavak szótagolása, mondatalkotás szóban, tárgyak keresése megadott szempont szerint: szín, tulajdonság stb., • első osztályosok a megtanult betűket tudják ismételni, gyakorolni, hogy minél jobban rögzüljön a meglévő tudásuk, • első, második osztályban fejlődik a mondatalkotás, válasz adott kérdésre szóban vagy írásban, • harmadik, negyedik osztályban „történetet” lehet alkotni a képekkel szóban vagy írásban. A tapasztalatok alapján: – leköti a gyerekeket, az izgága, mozgékony gyerek is szívesen, hosszú ideig töretlen érdeklődéssel dolgozik vele, – önbizalomnövelő, nem élik meg kudarcként, ha téves a megoldás, – előnye, hogy a táblát csak egyszer kell megvenni, majd újabb és újabb kártyák segítségével bővíthető a játék, követve a gyermek életkorát és fejlődését.
A munkacsoport tagjai:
Erdei Ildikó, Lengyel Izabella, Tasi Ottilia, Viszhányó Aranka