A CRIES Alapítvány „La Pas – Oktatás a változásért” projektjének témája a fenntartható divat volt.
Kevesen tudatosítják, de a textilipar a második legszennyezőbb iparág a mezőgazdaság után. A fast fashion-nek nemcsak óriási környezetszennyező hatása van (vegyszerek és vízhasználat), hanem hatással van azokra a textilipari dolgozókra, akik veszélyes környezetben, alacsony bérért és alapvető emberi jogok nélkül dolgoznak. A ruhaneműk előállításának gyorsasága arányos azzal, hogy a fogyasztók egyre több ruhát dobnak ki, így rengeteg textilhulladék keletkezik.
Ezt a témát bontottuk ki és jártuk körbe a diákokkal az elmúlt tanévben, főleg gyakorlati foglalkozások során. Beszélgettünk a fast fashion negatív hatásairól, majd mindenki megtervezte a saját bevásárlószatyrát és egy saját pólót. Gombot varrtunk, régi dekorációkat hasznosítottunk újra, rajzoltunk és festettünk a vászonszatyrokra és a pólókra. Odafigyeltünk arra, hogy kizárólag használt pólókat vagy second hand-ből vásárolt textíliákat hasznosítsunk újra.
Az Iskola másként héten diákjaink megnézhették a Free Fashion elnevezésű interaktív installációt, amelyben megtapasztalhatták a textiliparban dolgozó munkások nehéz munkakörülményeit. A tanév végén a szomszédos szerb tannyelvű líceum diákjaival közösen a hetedikesek figyelemfelkeltő plakátokat készítettek a fast fashion súlyos környezeti, szociális és gazdasági negatív hatásait bemutatva.
A negyedikes diákok Vinczeffy Kinga tanítónővel közösen régi pólókból gyönyörű szatyrokat varázsoltak.
Fontos témát jártunk körbe az idén is, reméljük, hogy az érzékenyítő foglalkozásoknak köszönhetően (is) kevesebbet és tudatosabban fogunk vásárolni.
A projektben résztvevő tanárok: Nüszl Erzsébet, Tóth Kinga és Vinczeffy Kinga