Bartók Béla Elméleti Líceum

Bartók Béla Elméleti Líceum

Temesvár

Élménybeszámoló az idei tanév első Talentum táboráról (XV.)

2024. július második hetében a Talentum táborban vettünk részt Zolton. A reál tantárgyak alapismeretibe kukucskáltak be a kisdiákok, mint informatika, technika, biológia és állattan. Minden délután kézimunkáztak, sportbajokságokat és csapatjátékokat szerveztünk nekik.
Kíváncsi voltam, hogy néhány kisdiák, néhány segítődiák és néhány tanár, hogy érezte magát a táborba, ezért kérdéseket tettem fel nekik.
Hogy érezted magad táborba a nagyobb gyerekekkel? Visszamennél jövőre is?
„Nagyon, nagyon jól éreztem magam a táborban. Nem zavart, hogy voltak nagyobb gyerekek, nagyon tetszettek a délutáni foglalkozások a kvízek és a számháború. Jövőre is szívesen jönnék :)” (Vesalon Emma)
„Jól éreztem magam a táborban, sok barátot ismertem meg.” (ifj. Miculescu-Dragila Sanyika)
Melyik óra tetszett neked a legjobban a táborban?
„Az infó óra tetszett a legjobban, mert megtanultunk egy új programozási nyelvet. Egy teknősbékát kellett vezessünk utasításokkal.” (Maskulik Zsolt)
„Az állattan óra volt számomra a legizgalmasabb. Főleg amikor a bagolyról tanultunk. Márk sok érdekességet mondott róla” (Kovács Dalma)
„Az utolsó biosz óra marad meg nekem a legjobban, mert fogtam egy víziskorpiót a patakban.” (Jurca Eric)
„Mindegyik óra tetszett mert még új volt minden amit nagyjából csináltunk és tanultunk.” (Bajkai-Fábián József)
Melyik délutáni program volt számodra a legizgalmasabb?
„A számháború.” (Kovács Dalma, Antal Brigitta)
„Amikor kézimunkáztunk. A legjobban az tetszett amikor egy gipsz anyagú tulipánt festettünk.” (Jurca Eric)
„Az Activity, mert egy csomó kérdés volt és mindenki tudott válaszolni szinte mindegyikre. Szívesen emlékszem vissza a kvízre és a bajnokságokra is.” (Gönczi-Fórika Attila)
„Az egyik este feljött hozzánk Torma Csaba csillagász és távcsövön keresztül nézhettük meg a holdat és a csillagokat. Nagy élmény volt.” (Maskulik Zsolt)
Milyen élmény volt a tábortűz mellett ülni?
„Nagyon jó érzés volt. A tábortűz mellett néhányan gitároztunk.” (Nagy Teodóra)
„Vidám voltam és hálás, hogy eljöhettem ebbe a táborba.” (Antal Brigitta)
„Nagyon tetszett, főleg, hogy sütöttünk pillecukrot.” (Liebmann Irisz)
Milyen érzéssel töltött el az hogy te vagy a legnagyobb táborozó?
„Az elején zavart az, hogy csak mi vagyunk nagyok, de aztán rájöttem, hogy mégsem olyan rossz.” (Lőrincz Kund)
„Eléggé fura volt főleg, hogy a korkülönbség nagy volt. Egyébként jól éreztem magam.” (Szendrey Dániel)
Mi volt az első reakciód amikor megláttad Guidót, a bagolyt?
„Egy kicsit meglepődtem, mert nem gondoltam volna, hogy ebben a táborban egy elő bagollyal fogok egy heten keresztül élni. Amúgy nagyon aranyos!” (Miculescu-Dragila Mária)
„Nagyon aranyos és jópofa.” (Liebmann Irisz)
„Nagyon meglepődtem és örvendtem mert én is állatrajongó vagyok.” (Bajkai-Fábián József)
„Guidó aranyos kis füles kuvik, alig nagyobb, mint egy kismacska. Kicsit meglepődtem, mikor megláttam, de nem féltem. Örülök, hogy megismerhettem.” (Gönczi-Fórika Attila)
Milyen volt nem Bartókos diákként részt venni a táborban?
„Nekem ez volt az első Bartókos táborom. Egy kicsit izgultam az indulás napján, de mikor oda értem, meglepetésül sokan jöttek hozzám. Hamar megbarátkoztam és jól szórakoztam!” (Antal Brigitta)
„Nem volt rossz, hogy én nem voltam Bartókos, mert a lányok és mindenki, olyan kedves volt, hogy hamar úgy éreztem, közéjük tartozom. A gyors beilleszkedéshez az is segített, hogy nem én voltam az egyetlen “nem Bartókos”, hanem rajtam kívül még 4 máshol tanuló diák táborozott Zolton, akik szintén nagyon kedvesek voltak. A tanárok és a “nagydiákok” kedvessége és segítőkészsége is fontos volt számomra.” (Patakfalvi-Nagy Eszter)
Miért jelentkeztél és vállaltad el a segítődiák szerepet? Milyen érzés volt visszamenni ebbe a táborba segítődiákként?
„Azért jelentkeztem segítődiáknak, mert más években amikor voltam Talentum táborban, mint táborozó nagyon szerettem és élveztem. Mindig egy jó élmény volt, és akartam, hogy másoknak is így legyen, ők is sok jó emlékkel menjenek haza. És hogy teljesen őszinte legyek, annyira tetszett a tábor hangulata más években, hogy fájt a szívem feladni és már nem menni.” (Musceac Tímea)
„Kifejezetten jó érzés volt segítődiák lenni. Kellemes csalódás ért engem, eleinte sokkal másabbra gondoltam, hogy milyen is lesz segítődiáknak lenni a táborban.” (Szilágyi Bence)
„Nagyon különös és pozitív élmény volt visszatérni a táborba, ahova minden évben elmentem, viszont most segítődiákként, mert ez alkalommal meg tudtuk szervezni a táborozóknak azokat a programokat, amelyek eddig kedvenceim voltak és örülök, hogy munkámnak köszönhetően a tábori élményük jobb lett.” (Kudor Laura)
Hogyan fogadták a gyerekek Guidót? Nem féltetted a gyerekektől?
„A gyerekek nagyon pozitívan fogadták, irtó lelkesek voltak és érdeklődőek. Persze, hogy mindenki simogatni akarja és szeretgetni. Viszont ő nem egy kis macska vagy más megszokott házi kedvenc és épp ezért vissza kellett fogni őket. Kicsit feltettem, nem tudtam mennyire fogják le támadni, de szerencsére értették a szép szót és a kérésemre vissza fogták magukat. Így szerintem jó volt az első ilyen találkozás neki gyerekekkel és bízok benne, hogy jövőben sem lesz gond.” (Benedek Márk, állatorvosi egyetemi hallgató)
Hogy érezte magát a táborban? Melyik korcsoporttal volt a legnehezebb megtartani a foglalkozásokat?
„A munka és a kikapcsolódás ötvözete volt számomra ez a tábor. Nagyon jól össze dolgozott a csapat és ezért egy pillanatra sem volt megterhelő számomra. Mindegyik korcsoporttal szeretek dolgozni, főleg a kisebbekkel, mert a lelkesedésük engem is motivál.” (Tóth Kinga biológiatanár)
Milyen volt nem Bartókos pedagógusként részt venni a táborban nem ismervén a diákokat?
„Nagyon örültem a foglalkozásvezetői felkérésnek, több szempontból is.
Először is, régóta figyelemmel kísérem a Bartók iskola változatos,
széleskörű programját, és nagyra értékelem ezt az óriási közösségépítő munkát, melyet már évek óta látok.
Másodsorban pedig még sosem jártam Zolton, de már sok jót hallottam, láttam (képekről) felőle. Szívből örültem, hogy lesz alkalmam személyesen is megtapasztalni a “zolti életet”. Nem csalódtam. Sőt!
A hét folyamán azt tapasztaltam, hogy kollégák, diákok egyaránt elfogadtak, tökéletes összhang volt közöttünk.
Érdekes volt számomra a segítő diákok jelenléte, munkája. A mi táborainkba nemigen vannak segítő diákok, főleg olyanok, akik képesek átvállalni és lebonyolítani egy-egy programrészt, mellyel megkönnyítik a szervezők munkáját, ugyanakkor színesebbé teszik a tábori foglalkozásokat, élményekkel gazdagítják kisebb diáktársaikat. Igyekezni fogunk is beszerezni ilyen segítőket.
Összegezve: Jó élmény volt, sokat láttam, tapasztaltam, a jövőben is szívesen lennék egy-egy kis időre “bartókos”.” (Patakfalvi-Nagy Tünde, óteleki tanító néni)
Köszönjük mindenkinek, hogy eljöhettünk ebbe a táborba!
Tanárok: Benedek Márk, Miculescu Sándor, Patakfalvi-Nagy Tünde, Tóth Kinga, Virgináns-Tar Judith
Segítődiákok: Kudor Laura, Lőrincz Ervin, Maskulik Réka, Musceac Tímea, Szilágyi Bence
Szakács: Kovács Csilla
Maskulik Réka (IX.BK), tudósító
Támogatók: a Bartók Béla Alapítvány és a Communitas Alapítvány