Az elmúlt időszakban több foglalkozás alkalmával, lelkes hatodikos és hetedikes diákjainkkal, az élelmiszerpazarlás témakörét beszéltük meg, majd az elméletet gyakorlatba ültettük. A téma apropója az volt, hogy világviszonylatban az előállított élelmiszerek egyharmada (1,3 milliárd tonna) kárba vész.
A diákcsapatok feladata volt egy vagy akár több különleges ételt megtervezni, a hozzávalókat tudatosan, az otthon levő maradékokból összeállítani, majd az iskolában közösen elkészíteni. Hasznosítottunk az iskolai kekszet és tejet, amelyből kókuszos kekszgolyók készültek, de remek saláta, raffaelo-torta, tiramisu, krémes, zabpelyhes desszert, guacamole, gyümölcssaláta és még sok más ínyencség készült. A csapatok munkáját líceumi diákok és Kovács Csilla, az étkezdénk vezetője értékelte.
Az iskolai közös ételkészítés során maradéktalanul elfogytak a fogások. A szerves hulladékok a komposztálóba kerültek, a műanyag és papír csomagolóanyagokat pedig szétválogattuk és a megfelelő kukákba helyeztük.
Megtanultuk, hogy a legjobb megoldás az élemiszerhulladékok esetében is a megelőzés, mert így nem keletkezik hulladék. Az ételmaradékokból új fogásokat készíthetünk, amit pedig nem tudunk újrahasznosítani, az állatainknak adhatjuk vagy komposztálhatjuk.
Tippjeink és tanácsaink az élelmiszerpazarlás ellen:
Vásárlás előtt mindig írjunk bevásárlólistát!
Csak annyit szedjünk a tányérunkra, amennyit megeszünk!
Együk meg a kevésbé „szép”, de egészséges, nem penészes, nem romlott zöldségeket és gyümölcsöket is!
A maradékot használjuk fel új fogásokhoz!
Mindig azt együk meg hamarabb, amit korábban betettünk a hűtőszekrénybe!
Témavezető tanár: Tóth Kinga