Bartók Béla Elméleti Líceum

Bartók Béla Elméleti Líceum

Temesvár

Art Talent Point

Pályázó: A Bartók Béla Alapítvány

Partner: a Bartók Béla Elméleti Líceum
Kiíró/Finanszírozó: Projektközpont, Școli creative / Kreatív iskolák program része
A projekt célja: Az Art Talent Point projekt megerősíti a civil szervezet és az iskola partnerségét, valamint bővíti a művészek és tanárok közötti hálózatot azáltal, hogy az iskola oktatási kínálatát olyan művészeti tevékenységekkel fejleszti, amelyek az egész közösségre hatással vannak.
Eredmény: Az együttműködés keretében a Művészeti Tehetségfejlesztési Pont egy színházi előadást hoz létre, amelyet az egész közösségnek bemutatnak.
Időszak: 2024. január – november
Tevékenységek:
• 10 művészeti műhely diákoknak,
• egy tematikus nyári tábort (összművészeti tábor Zolton–július első hetében),
• két nyilvános rendezvényt ( június 1: Nemzedékek találkozója, szeptember vége: Temesvári Magyar Napok),
• egy értékelő műhelyt tanárok és művészek számára.

Projektcsapat: Erdei Ildikó – projektmenedzser, Makai Mercedes – asszisztens, Debreczeni Cintia – pénzügyi felelős, Crepelka-Kovács Beatrix – monitoring
Szakmai vezető: Molnos András Csaba
Diákcsapat-koordinátor: Molnos Ildikó
Mentorok: Bajkó Attila, Cári Tibor, Keresztes Péter, Száva Enikő, Domschy Mercédesz
Tanárok: Nüszl Erzsébet, Szilágyi Boróka

Résztvevő diákok: 25 diák

Art Talent Point Műhelyefoglalkozásai

Az Art Talent Point projekt műhelyei a Bartók Béla Elméleti Líceumban zajlottak, 2024 februárja és júniusa között. A műhelyek célja az volt, hogy a fiatalokat megismertessék a színház világával: a dramaturgiával, képzőművészettel, zenével, valamint a színházi kommunikációval. Ezeken a tevékenységeken keresztül a részt vevő diákok egy önismereti és ismerkedési folyamaton mentek keresztül, megismerkedtek a meghívott mentorokkal: Molnos András Csabával, Száva Enikővel és Cári Tiborral a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháztól, Bajkó Attilával a Merlin Gyermekszínháztól, valamint Keresztes Péterrel a TVR Temesváról. A projekt során létrejöttek azok a csapatok is, amelyek a színházi előadás kulcsszereplőivé válnak: a színészgárda, a technikai csapat, a díszleteken és jelmezeken dolgozó csoport, valamint a bemutató kommunikációjáért és népszerűsítéséért felelős csapat. A munkafolyamatot támogatták a projektben részt vevő pedagógusok is: Molnos Ildikó – irodalomtanár és a diákcsoport koordinátora, Nüszl Erzsébet – vizuális művészetek tanára, valamint Szilágyi Borbála – zenetanár.

Az Art Talent Point műhelyfoglalkozásainak ütemterve:

Workshop 1 (február 15.) – Ismerkedés és a projekt bemutatása

Workshop 2 (február 25.) – Vizuális művészeti műhely Bajkó Attila mentorral

Workshop 3 (március 7.) – Diktációs és kommunikációs műhely Száva Enikő mentorral

Workshop 4 (március 14.) – Szerepjátékok Molnos András Csaba mentorral

Workshop 5 (március 21.) – Színpadi hatások – fotókamera és akciókamera a média világában Keresztes Péter mentorral

Workshop 6 (április 6–7.) – Intenzív workshop Molnos András Csaba és Molnos Ildikó mentorokkal

Workshop 7 (április 18.) – Médiaműhely Keresztes Péter mentorral

Workshop 8 (május 23.) – Drámaelemekkel foglalkozó workshop Molnos András Csaba mentorral

Workshop 9 (május 30.) – Kreatív alkotás, kommunikáció és színpadi mozgás műhely Molnos András Csaba, Száva Enikő mentorokkal és Nüszl Erzsébet tanárral

Workshop 10 (június 13.) – Zeneműhely Cári Tibor mentorral

Art Talent Point for the school

Június 3-án került sor az Art Talent Point projekt első nyilvános eseményére. A tíz workshop után a fiatalok bemutattak néhányat az alkotói folyamat eredményeiből: jeleneteket az Adrian Mole titkos naplója című előadásból (szerző: Sue Townsend), amelyet a művészeti vezető, Molnos András Csaba rendezett. A darab a kamaszkor nehézségeit és érzelmeit járja körül.

A közönség bepillanthatott a kulisszák mögé, sőt részt vehetett egy készülő jelenet megalkotásában is. Molnos Ildikó, a diákcsoport koordinátora vezette az interakciót a közönség és a színpadon lévő szereplők között. Az eseményen jelen voltak a mentorok is: Bajkó Attila, Keresztes Péter, Nüszl Erzsébet, Szilágyi Borbála és Száva Enikő.

Art Talent Camp

A projektben részt vevő diákcsoport művészekkel, tanárokkal és szakértőkkel együtt egy tematikus művészeti táborban vett részt a Zolti Képzési Központban. A hét folyamán a csapat befejezte az előadást, elkészítette a díszletet, jelmezeket, zenét és az előadás promóciós elemeit is. Mindezeket a tevékenységeket a diákcsoportok a mentorok irányítása alatt végezték, köztük Bajkó Attila, Keresztes Péter, Molnos András Csaba, Molnos Ildikó, Nüszl Erzsébet, Domschy Mercédesz és Száva Enikő vezetésével. Az ötnapos nyári táborban különböző műhelyfoglalkozásokat tartottak, mint színház, vizuális művészetek, média és zene. Ezek mellett a résztvevők túrákon, csapatjátékokon és tábortűz melletti programokon is részt vehettek.

Art Talent Point for the community

2024. szeptember 28-án bemutatásra került az Art Talent Point csapata által létrehozott Nem könnyű című előadás, amelyet a IX. Temesvári Magyar Napok keretében szerveztek. Az előadás a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház nagytermében került bemutatásra, román felirattal, hogy minden érdeklődő számára hozzáférhető legyen. A terem azonban szűkösnek bizonyult a nagy érdeklődés miatt, ezért úgy döntöttek, hogy a főpróbát is megnyitják a közönség számára. A nagy érdeklődés, a vastaps és a visszajelzések mind azt mutatták, hogy a Bartók Béla Elméleti Líceum diákjai és mentor művészei, tanárai által létrehozott projekt sikeres eredményeket hozott.

A fiatalok a premier előtti pénteken flashmobot is tartottak a város központjában, hogy felhívják a figyelmet a művészeti nevelés fontosságára a fiatalok fejlődésében és képzésében.


A Bartók Diákszínpad tagjai:
Boros Szonja, Demeter Carina, Farkas-Erdély Kinga, Iván Erika, Kele Dávid, Kőnig Glória, Lőrincz Ervin, Menyhárt Tamás, Mihalca Tudor, Nagy Imre, Varga Brigitta és Vass Réka.

A kreatív csapat tagjai, akik az előadás létrejöttéért dolgoztak: Balázs-Fülöp Máté, Csutak Evelin Dóra, Jakab Rebeka, Kovács Eszter, Maskulik Réka, Nagy Alexander, Nagy Natália, Simó Melitta, Szilágyi Bence, Vad Natália Izabella, Varga Andrea Terézia és Zabos Noémi.

A mentorok, akiknek köszönjük a munkát: Száva Enikő – PR terület, Bajkó Attila – díszlettervezés, Nüszl Erzsébet – jelmeztervezés, Cári Tibor – zeneszerző és énekes, Szilágyi Boróka, Domschy Mercédesz – korrepetitor, Keresztes Péter – média és film, Molnos András Csaba – a Bartók Diákszínpad vezetője, Molnos Ildikó – a diákcsapat koordinátora.

Art Talent Point záróeseménye

Október 15-én került sor az Art Talent Point záróeseményére, a mentorok és meghívottaik szakmai műhelyére. A résztvevők értékelték az elmúlt hónapok munkáját és a kulturális közvetítés újabb formáiról ötleteltek.

Az Art Talent Point projekt záróeseményének képes beszámolója megtekinthető a következő link alatt:

https://www.facebook.com/photo?fbid=1096231522507255&set=pcb.1096231959173878

Fotó: Orosz Sándor

A projekt a “Temesvár – Európa Kulturális Fővárosa 2023” nemzeti kulturális program része, és a Temesvári Városi Projektközpont által működtetett Power Station+ | Kreatív iskolák program finanszírozza, az állami költségvetésből a Kulturális Minisztérium költségvetésén keresztül elkülönített összegekkel.