A Képhorgász memó-lottó társasjáték rengeteg fejlesztési lehetőséget rejt magába, a gyerekek gyakran és szívesen előveszik, ha egyszer megismerkednek vele.
1. Mit fejleszt?
– beszédkézséget, – szókincset (többszöri játszás után a magyar nyelvet alig beszélő gyerekek szókincsébe is kezdenek beépülni az új szavak, részt vesznek a körülírásban is, örülnek, ha valamit kitalálnak, ha valamit meg tudnak nevezni, sikerélményhez jutnak), – képzeletet (barkhóba, körülírás), – figyelmet(keresés), – türelmet (megvárni a sorát), kitartást, – tájékozódást térben, – memóriát.
2. Mikor használható?
– délelőtti vagy délutáni óvodai foglalkozás keretében
3. Célcsoport:
– 2-6 éves korú óvodások (2 év fölött felügyelettel, mert a kártyák kicsik, beférnek a szájukba) A játék előnye, hogy egy játékos is eljátszik vele, alkalmas az egyéni fejlesztésre is.
4. Leírás:
A társasjáték alapja egy darabokból kirakható lottó tábla képekkel ás a táblához járó szett képkártya.
A játék fő feladata, megtalálni a táblán a képkártyák helyét. A kis két évesek is szívesen húzogatják a zsákból a képeket és keresik a párjukat a táblán, a nagyobbakkal már versenyszerűen is lehet játszani: sorban húznak a gyerekek, aki húzza a kártyát megnevezi a kártyán látható képet, a többiek keresik, aki hamarabb megtalálja és ráteszi az ujját, az nyeri el a kártyát.
5. A munkacsoport tapasztalatából:
A csoport kori és nyelvi szintjét figyelembe véve más változatok is lehetségesek: – Barkhóba: 1) Aki húzza a kártyát körülírja a képen látható dolgot, a többiek ki kell találják. Aki kitalálta az kapja meg a kártyát. 2) Kirakják a képeket a táblán, s sorban körülírják a kiválasztott dolgo, fogalmat: Pl. „Látok valamit, ami barna, hangszer és a húrjait pengetjük – gitár”. Ha kitalálták, elveszik a kártyát a tábláról. – Keress valami pirosat/ sárgát,…, állatot, ennivalót, járművet, ami kerek, háromszög alakú, stb… – Keresd meg az: almát, gitárt… – Mi tartozik össze? Pl. Postaláda+levél, – Szótagold, és tedd a megfelelő szótagszámú halmazba! – Én mondom románul, te mondod magyarul… – Nevezd meg az alma szomszédait! – Képsor memória: 1) Kirakunk néhány képet (a gyerekek fejlettségi szintjétől függően tőbbet, vagy kevesebbet), megnevezzük a képeket az adott sorrendben és aztán letakarjuk, s próbáljuk megnevezni őket. 2) Megnézzüka képsort, aztán összekeverjük és újra ki kell rakni. 3) A megnézett képsorból kiveszünk egyet és a gyerekek kell megnevezzék mi hiányzik. – Kakukktojás-játék a kártyákkal
(A Magyar sarok játékcsomagban megtalálható eszköz)