Bartók Béla Elméleti Líceum

Bartók Béla Elméleti Líceum

Temesvár

9. Kérdés: Mit teszünk a környezetünkért, hogyan alakítjuk az iskolában a környezettudatos magatartást?

Válasz: Az iskolában több olyan környezetnevelési programunk van, amelyek a „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” elvre épül. Az Öko-suli főként elemi osztályos diákoknak szóló tanórán kívüli tevékenység, amely a környezettudatos magatartás és értékrend kialakítását célozza. A heti rendszerességgel megszervezett találkozókon szelektív hulladékgyűjtéssel foglalkoznak (pl. a Kukatündér segítségével), környezetbarát vásárlással (pl. lenszatyrokat festenek), madáretető készítésével. Szinte minden alkalommal megnéznek, majd megbeszélnek egy-egy ismeretterjesztő kisfilmet. Nagyobb rendezvények (pl. Föld napja, Fák és madarak napja) szervezésének kezdeményezői az iskolában.
Az iskolakertnek több mint hétéves múltja van. A program lehetővé teszi a környezeti nevelés, az egészséges életmódra nevelés élményszerű tanulását. Egy-egy osztályközösség diákjai, felügyelet mellett, de mégis önállóan kertészkedhettek: magot vethettek, ültethettek, öntözhettek, gyomlálhattak. Így az osztály falain kívül, de az iskola falain belül megismerik a természet működését, felelősséget vállalnak a gondozott növényekért.
Az Öko-suli és az Iskolakert program vezetője Vinczeffy Kinga tanítónéni.
A nagyobb diákok programjait általában Tóth Kinga tanárnő és Péter Bernadett kezdeményezi.
A DÖK aktív csapata rendszeresen szervez olyan programokat, melyek a környezet iránti odafigyelést fejlesztik. Ilyen a hagyományos CsütörDÖK és az idén szervezett Nem Menő program.
Április 24-28-án először kerül sor iskolánkban a Zöld hét program szervezésére, mely alkalmat ad a fenntarthatóság témájának sokoldalú feldolgozására, a környezettudatos szemlélet alakítására.